一道本不卡免费高清

Skip to main content

2017-18 Awards & Accolades

 

2017-2018 Individual Student-Athlete Accolades

These awards are given by each individual league to the club sport student-athletes that have excelled in their respective sports, demonstrating outstanding athletic ability and talent, while making significant contributions to their club, distinguishing themselves as the premier student-athletes in their divisions.

Student-AthleteTeamAccolade(s)
Jessica Lew-Munoz, ‘18 WRG All American 
Mariela Murillo,’17 & ‘19WRG All American 
Keaton Collier, ‘21 MLX 1st Team All League 
Kyle Jacobs, ‘19 MLX 1st Team All League 
Connor Lencioni, ‘20 MLX 1st Team All League 
Annabel Bench, ‘18 WLX 1st Team All League 
Abby Cattermole, ‘20 WLX 1st Team All League 
Cloie von Massenhausen, ‘19 WCVB 

一道本不卡免费高清1st Team All League

Honorable Mention All Tournament at Nationals

Andi Lee, ‘20 WCVB 2nd Team All League
2nd Team All Tournament at Nationals 
Maria Balus, ‘19 WCVB 2nd Team All League 
Mallory Hansen, ‘18 WLX 2nd Team All League 
Chase Del Biaggio, ‘21 MLX Honorable Mention All League 
David Leonardo, ‘18 MLX Honorable Mention All League 
Wendy Conaway, ‘18 EQU 3rd Regionals 
Charlotte Arrouye, 18 EQU Qualified for Nationals in Sportsmanship 
Alexander Elfar, ‘20 SHO Advancement to 9th Kyu (Blue Belt) 
Elli Cooney, ‘21 SHO Advancement to 9th Kyu (Blue Belt) 
Risheek Priyadarshi, ‘21 SHO Advancement to 9th Kyu (Blue Belt) 
Alexander Soewers, ‘21 SHO Advancement to 9th Kyu (Blue Belt) 
Dhanush Shetty, ‘21 SHO Advancement to 9th Kyu (Blue Belt) 
Christian Groneberg, ‘19 SHO Advancement to 8th Kyu (High Blue Belt) 
Jean Chen, ‘20 SHO Advancement to 8th Kyu (High Blue Belt) 
Daniel Torre, ‘19SWM 3rd in age group in Escape from Alcatraz swim
2nd in Lake Tahoe Open Water swim 
Andrew Furtado, ‘18 SWM 3rd in Lake Tahoe Open Water swim 
Micah Klaeser, ‘18 SWM 4th in Lake Tahoe Open Water swim 



2017-2018 Club Sports Student-Athlete & Officer Awards

Each year, Santa Clara Campus Recreation recognizes teams and individuals for their outstanding athletic success and accomplishments both on and off the field as well as their dedication and commitment to being exemplary student athletes.

Team of the Year Award. Awarded to teams who have accomplished a tremendous amount of success during their seasons on and off the field/court/facility.

Club Sport Team of the Year: Men's Ice Hockey

 

Open Club Sport Team of the Year: Triathlon

 

Athletes of the Year Award. Awarded to student-athletes who not only have excelled at their sport but have also become invaluable members of their team.

Men’s Team Athlete of the Year: Brendan Boardingham, '18, Men's Ice Hockey

Women’s Team Athlete of the Year: Abby Cattermole, '20,  Women's Lacrosse

Open Team Athlete of the Year: Will Pollard, '18, Sailing

 

Most Improved Team Award. Awarded to the team that has shown the most growth and improvement over the year.

Most Improved Team: Men's Lacrosse

 

Highest Team GPA Award. Awarded to the team with the highest average GPA from Fall and Winter quarters.

Highest GPA Award: Women’s Field Hockey

        

Officers of the Year Award. The officers of the year awards are given to student-athletes who have demonstrated outstanding leadership skills on and off the field.

Open Team Club Sport Officer Award: Daniel Torre, '19, Swimming

Men’s Team Club Sport Officer Award: Onno Ho, '18, Men's Rugby

Women’s Team Club Sport Officer Award: Mallory Hansen, '18, Women's Lacrosse